Gyermekgyógytorna

Ezen a területen gyógytornász-manuálterapeutánk magas színvonalú munkáját egyetemi pedagógiai végzettsége is támogatja.

Rendelőnkben fogadunk csecsemőt

  • gyógytornász általi mozgásvizsgálatra
  • manuális terápiákra: egy hónapos kortól babamasszázs; DEEP technika; kötőszöveti reflexmasszázs; talpi reflexológia; oro-myo-fascialis manuálterápia; Tender-pont fascia terápia; Klopf technika; manuális mellkasi fizioterápia; nyirokmasszázs (lymphdrainage)
  • gyógytorna foglalkozásra: Bobath labdás gyógytorna; mozgásfejlesztő babatorna; taping ragasztás; szenzomotoros fejlesztés; fejlesztő eszközökkel, játékokkal ergoterápiás foglalkozás
  • egyéb izomtónus csökkentő/növelő fizioterápiás kezelésre: hangtál terápia / hangmasszázs, infravörös sugárzás, termoterápia, biosun fény- és színterápia.

Három hónapos kortól fogadjuk a csecsemőket, ha szülőként aggódik, hogy nem elég harmonikus a mozgása, ha túl laza a csípőízülete, ha máshogy tartja kezét, lábát, féloldalasan a fejét, ha csak egy oldalra fordítja a fejét vagy úgy véli, lassan fejlődik a mozgása.

Az egészséges babáknak is javasolt a mozgásfejlődési folyamatuk vizsgálata/felülvizsgálata, melynek elemei:

  • testtartások, reflexek, reakciók
  • nagymozgások és finommanipuláció vizsgálata
  • izomtónus, izomerő, ízületi mozgásterjedelem
  • Ortolani-féle csípővizsgálat
  • arc, szájüreg, nyelés és rágóízületi vizsgálat
  • egyéb megfigyelések (koordináció, ráncok, redők, eltolódások)
KÉRJEN IDŐPONTOT! >>> Elérhetőségünk


Rendelőnkben fogadunk óvodáskorúakat (3-6 éves), kisiskolásokat (6-10 éves), kiskamaszokat (10-14 éves) és kamaszokat (14-18 éves)

  • Gyógytornász általi mozgásvizsgálatra

  • Baleseti gyermekgyógytornára

    • Hazai és külföldi tapasztalattal rendelkező gyógytornász rehabilitálja kis betegeit törés, ficam, csontrepedés, izom - és szalagszakadás, foltos csontsorvadás, rándulás, baleset, műtét után.
  • Neurológiai gyermekgyógytornára

    • Neurofiziológiai módszereink egyik célja a kontraktúra oldása, ennek eszköze pl. DEEP-technika, kötőszöveti reflextechnika, Terrier-féle myofascial release, Klopf-technika. További cél az izomtónus normalizálása, ehhez segít pl. a Bobath-módszer, szenzomotoros fejlesztés, hangmasszázs, taping, parafangó kezelés. Fontos továbbá az izomhelyzet optimalizálása, melyet manuálterápiával érünk el, valamint az idegrendszeri szabályozás áthangolása Sherrington koncepció* szerinti mobilizációval.
  • Ortopédiai gyermekgyógytornára

    • Többek között gerincferdülés, Scheuermann betegség, hanyagtartás, fejlődési rendellenességek, X-térd, O-láb, dongaláb, csípőfájdalom, végtaghosszkülönbség, lúdtalp esetén. Bedőlt boka gyógytornája, Achilles-ín nyújtása.
  • Belgyógyászati gyermekgyógytornára

    • GÁTIZOMTORNA, KAMASZKORI KISMEDENCEI TORNA

      A foglalkozásokon megtanult tudatos, ismétlődő és tehermentesített gátizom összehúzódások javítják a kismedence vérellátását, növelik az izomrostok térfogatát, erejét. A rendszeresen végzett medencezáró izom összehúzódási gyakorlatok idővel "automatizálódnak", beépül a páciens mindennapi tevékenységébe és a panaszok csökkenését, megszűnését eredményezi.

      Bizonyos rizikófaktorok, örökletes hajlamosító tényezők szerepet játszanak a tünetek kialakulásában:

      • veleszületett kötőszöveti gyengeség
      • anatómiai eltérések
      • tartós hasűri nyomásfokozódás pl. idült köhögés, székrekedés, nagy fizikai megterhelés, versenysport miatt, gyakori felfázás esetén
      • alhasi műtétek


      A kismedencei gyógytorna javasolt kislányoknak kettőnél több kockázati tényező megléte esetén, aranyeres panaszok és nyálkahártyasorvadás esetén.

    • LÉGZŐSZERVI MEGBETEGEDÉS – légzőtorna, asztma torna, manuálterápia

      • Manuális mellkasi fizioterápia

        Kézi légzéstámogatással segítjük a levegő kiáramlását. Mobilizáljuk a mellkas és a gerinc kisízületeit. Neurofiziológiai facilitációval lazítjuk a rövidült, feszes légzőizmokat, rekeszizmot. A mellkas apró, gyors ütögetése és vibrációja lökéshullámot indít el a mellkasfalról, ezek a rezgések leszakítják a hörgőfalán, tüdőszöveten megtapadt váladékot. Alkalmazási területei:

        • gyakori légzési nehézség, légzési váladék felszaporodásgyakori nátha, arcüreggyulladás, hurutos megbetegedés
        • krónikus asztma, tüdőtágulat
        • bordatörés
        • szapora légzés, nehézlégzés
        • kardiopulmonális terhelhetőség javítására (terhelés tolerancia)  
           
      • Aerosol terápia – porlasztással juttat be gyógyszert (nyákoldót, spazmusoldót) a hörgőrendszerbe. A porlasztott részecskék nagysága kisebb legyen 1-2 mikronnál, mert így jut el az alveolusokba.
      • Párásításos légúti kezelés – normál körülmények közt egy szoba páratartalma 40-60 százalék, esetenként sokkal szárazabb. Terápiás célból 60-80 százalékos páratartalom az optimális. A helyiség párásítását elektromos berendezés biztosítja, Salvus gyógyvíz párologtatása jótékonyan növeli a levegő ásványianyag tartalmát.
      • Inhalációs terápia – ez nedves belélegeztetést jelent, a beteg a párolgó gőzt lélegzi be. Nyákoldó gyógyszert is lehet így juttatni a légutakba. Ajánlott köhögéssel, nehézlégzéssel, szapora légzéssel járó légzőszervi betegségek gyógykezeléséhez.

       

    • ANYAGCSERE BETEGSÉG (diabetes torna, testsúlykontroll torna)  
       
    • SZÍV- ÉS KERINGÉSI BETEGSÉGEK (kardio torna, értona, nyirokmasszázs)
KÉRJEN IDŐPONTOT! >>> Elérhetőségünk


Sherrington-féle mobilizációs technikák

Charles Sherrington neurológus dolgozta ki 1906-ban a proprioceptív rendszer alapjait és az aktív gátlás gyakorlati technikáját. Abból indult ki, hogy a mély szenzoros receptorok információt visznek a központi idegrendszerbe. Az ízületi tok külső rétegében a Ruffini-végződések, mint szenzoros receptorok a testhelyzet jelzői; az ízületi tokban levő Pacini-testek a mozgás jelzői; az ízületi tok belső rétegében levő Golgi-Mazzoni testek a törzs stabilizációját facilitálják; a szalagban levő Golgi szalagvégződések a túlterhelés és véghelyzet jelzői; az ínban levő Golgi ínorsó az izom feszülésének érzékelője; az izomhasban levő izomorsó az izom megnyúlásának érzékelője.     
Az innen felszálló információk először gerincvelői szinten, majd központi (agytörzsi és kisagyi szinten) reflexmechanizmusokat indítanak meg a testhelyzet automatikus megőrzése és az akaratlagos mozgás kivitelezése érdekében. A Sherrington koncepció szerint a nyújtott pozícióban az izomorsó ingerülete nyújtási reflexet vált ki. Az ellenállással szembeni megtartott pozícióban az ínorsó ingerülete autogén gátlást vált ki. Ezen mobilizációs technikák célja a megrövidült izmok lazítása és nyújtása, spinális fájdalomgátlás, mozgásterjedelem növelése és az antagonista izmok erősítése.


Gyermekreflexológia

Gyermekeknél jól kiegészíti az aktív gyógytorna foglalkozást a talpi reflexterápia, mely maximum 10-15 perces lehet. A talp reflexzónáit Hanne Marquardt német természetgyógyász térképezte fel. Minden szervünk összeköttetésben áll a lábunkon található bizonyos reflexponttal, amelynek stimulálásával hatni tudunk az adott távoli szerv állapotára, működésére. Befolyásolhatók gyermekkori fejlődési zavarok, légzőszervi, húgyivarszervi, emésztőszervi elváltozások, mozgásszervi betegségek. Az akupunktúrához, akupresszúrához hasonló elven működik, egyensúlyt teremt a központi idegrendszerben és a belső szervek működésében.


Kulcs a megelőzés

A hanyagtartást, a beesett vállat, a lúdtalpat, a különböző tartáshibákat, dongalábat, a kóros izomfeszüléseket már a korai gyermekkorban felfedezhetjük. Ekkor tehetünk a legtöbbet és legkönnyebben a megszüntetésükért. A gerinc egyenletes, kiegyensúlyozott terhelése a gyermek születésétől kezdve biztos alapot teremt a későbbi fájdalommentes felnőttkor elérésére. Játékos formában javítjuk a mozgáskoordinációt, mozgáskészséget és automatikussá tesszük a helyes testtartást.


Túlsúlyos gyerekek gyógytornája, a metabolikus szindróma gyógytornája

Az óvodáskorú, iskoláskorú gyerekek aktivitásának feltételei akkor biztosítottak, ha nyugodt, derűs légkörben, képességeinek és életkorának megfelelő testgyakorlatot végezhet. A természetes mozgásokat (kúszás, csúszás, mászás, ugrás, járás, futás, dobás, függés, gurulás, átfordulás) változatos formában, különböző irányban, eszközzel és eszköz nélkül is célszerű gyakoroltatni. A metabolikus szindrómához vezető első lépcső az elhízás. A már elhízott, de még nem beteg gyerekek esetében a zsírszövet tömegének csökkentése kivédheti az anyagcserezavarok kialakulását. Az edzettségi állapot javulásával a metabolikus eltérések normalizálódhatnak akkor is, ha a testtömeg változatlan, mert ilyenkor a zsírszövet aránya csökken. A már kialakult szövődmények a testmozgás adta lehetőségeket beszűkítik.

KÉRJEN IDŐPONTOT! >>> Elérhetőségünk


Kapcsolódó hivatkozások